🍷 Wojsko Scenariusz Zajęć W Przedszkolu

Cele główne: - zapoznanie dzieci z różnymi zawodami i narzędziami koniecznymi w danej pracy. - poznanie sytuacji, w których te zawody są wykonywane. - rozwijanie mowy i logicznego myślenia. - kształtowanie świadomości schematu swego ciała. - przygotowanie dziecka do nauki czytania. - zachęcanie dzieci do skojarzeń, do podawania 2.Pol J.- „ Pomysłowy Dobromir uczy” – Wydawnictwo Papilon Centrum Edukacji Dziecięcej – Poznań. 3.Wojciechowski J. – „ Zbliżamy dzieci przedszkolne do techniki” Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1990. 4.Zajda K. Lipina s. –„Wychowanie techniczne w przedszkolu”-. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa1984 r. PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1.Zabawa integracyjna „Kroki” Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by kro do przodu zrobiły dzieci, które np.rano myją zęby, myją ręce przed jedzeniem, myją owoce przed zjedzeniem ich, lubią chodzić na spacery, lubią się gimnastykować Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu. Zapoznanie z literą a, A na podstawie opowiadania „W obiektywie aparatu”. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich. Temat zajęcia: Zapoznanie z literą a, A na podstawie opowiadania „W obiektywie aparatu”. Cele ogólne: - poznanie litery a: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej, - zapoznanie z ogólnymi zasadami działania aparatu Przebieg zajęć . 1. Przywitanie zgromadzonych gości. Dzień dobry, dzień dobry wszystkich was witamy, wszystkich was witamy w przedszkolu, w przedszkolu. 2. Wspólne recytowanie wiersza pt.: „Przybywa jesień” Przybywa jesień . Spadają liście, szeleszczą w koło, Wiatr je unosi gwiżdżąc wesoło. Lecą kasztany, cieszą się dzieci. 3. Nazywanie warzyw występujących w wierszu, odszukanie ich w koszyku, ocena kształtu, barwy, zapachu. 4. Rozmowa przy obrazkach ,,W spiżarni” -odpowiedzi na pytania: - gdzie rosną warzywa? - do czego są one nam potrzebne? - czy musimy zjadać warzywa i dlaczego; - w jaki sposób możemy zachować świeżość warzyw? Pomyślcie, w jaki sposób można te guziki podzielić, posegregować. Dzieci segregują guziki, nauczyciel omawia z dziećmi utworzone przez nie zbiory. Cele operacyjne (dziecko): - segreguje guziki pod względem różnych cech, - zgodnie współpracuje w grupie. 6. Zabawa w krawcową - praca manualna. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Żołnierze zaprezentowali się przedszkolakom w mundurze polowym. Dzieci mogły wszystko z bliska pooglądać, chętni zgłaszali się aby różne rzeczy dotknąć lub przymierzyć m. in.: mundur wojskowy, maskę przeciwgazową, hełm, plecak z akcesoriami, ochraniacze na kolana i łokcie, okulary ochronne, kamizelkę kuloodporną, pistolet 1. Powitanie z piosenką „Hej witam was chłopcy i dziewczynki”. 2. Scenka odegrana przez dzieci (wcześniej przygotowana z Nauczycielem), które przypominają rodzicom, że nie warto siedzieć przed telewizorem. Ważne jest zdrowie, czyli ćwiczenia. 3. Przywitanie stóp - dziecko i rodzic siedzą naprzeciw siebie, witają się stopami Ruai. „Ciociu, a gdzie Ty pracujesz?” – usłyszałam kiedyś od 5-latka. Pomyślałam, że w odpowiedzi na to pytanie zaproszę wychowanków na spacer i pokażę im drogę od przystanku autobusowego do miejsca mojej pracy. Z ciekawością słuchałam komentarzy dzieci: „O, to droga do przedszkola!”, „Ciociu, Ty blisko przedszkola pracujesz?”. Pod furtką placówki musiałam wyjawić dzieciom prawdę J to, że jestem z nimi w przedszkolu jest moją pracą! Zadałam więc kolejne pytanie: „To kim ja jestem z zawodu?” i odezwał się chór odpowiedzi: „Ciocią!”... Kto jeszcze pracuje w przedszkolu? I czy faktycznie jestem… „ciocią?”Podgląd dokumentów:Pozostało jeszcze 90 % treściAby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp. Uzyskaj dostęp do portalu ePedagogika – czekają na Ciebie: Profesjonalne narzędzia do zajęć specjalistycznych i scenariusze na zajęcia z uczniami, rodzicami i nauczycielami Inspirujące artykuły, które poszerzą Twój warsztat pedagoga Bogata baza porad udzielanych przez psychologów, pedagogów specjalnych i prawników Uzyskaj dostęp do portalu » Masz już dostęp?Zaloguj się Elżbieta Płóciennik Kolejna publikacja w ramach serii „Edukacja dla Mądrości”, inspirowanej koncepcją i dokonaniami Roberta J. Sternberga (Teaching for Wisdom) - praktyczny poradnik metodyczny dla nauczycieli, wychowawców i pedagogów, pracujących w różnych instytucjach oświatowych, dla konsultantów i doradców metodycznych, a także rodziców. Zawiera wprowadzenie teoretyczne oraz przykłady sytuacji edukacyjnych, służących rozwijaniu inteligencji analitycznej, twórczej, praktycznej, refleksyjności, myślenia dialogicznego i dialektycznego oraz propozycje konkretnych ćwiczeń. Czytelnik znajdzie również zestaw scenariuszy zajęć do pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej. Poradnik uzupełniają gotowe do powielenia karty pracy. Opinie: Wystaw opinię Ten produkt nie ma jeszcze opinii Koszty dostawy: Kurier Fedex zł brutto Odbiór osobisty zł brutto Kurier DPD zł brutto Paczkomaty InPost zł brutto Orlen Paczka zł brutto Kurier InPost zł brutto Kod producenta: 978-83-8088-143-3 Kolejna publikacja w ramach serii „Edukacja dla Mądrości”, inspirowanej koncepcją i dokonaniami Roberta J. Sternberga (Teaching for Wisdom) - praktyczny poradnik metodyczny dla nauczycieli, wychowawców i pedagogów, pracujących w różnych instytucjach oświatowych, dla konsultantów i doradców metodycznych, a także rodziców. Zawiera wprowadzenie teoretyczne oraz przykłady sytuacji edukacyjnych, służących rozwijaniu inteligencji analitycznej, twórczej, praktycznej, refleksyjności, myślenia dialogicznego i dialektycznego oraz propozycje konkretnych ćwiczeń. Czytelnik znajdzie również zestaw scenariuszy zajęć do pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej. Poradnik uzupełniają gotowe do powielenia karty pracy. TytułRozwijanie mądrości w praktyce edukacyjnej PodtytułScenariusze zajęć w przedszkolu i szkole podstawowej AutorElżbieta Płóciennik Językpolski WydawnictwoWydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego ISBN978-83-8088-143-3 Rok wydania2016 Wydanie1 Liczba stron160 Formatpdf Spis treściWprowadzenie 9 Rozdział 1. Edukacja dla mądrości 15 Rozdział 2. Cele kształcenia a założenia edukacji dla mądrości 25 Rozdział 3. Przykłady sytuacji edukacyjnych służących rozwijaniu mądrości 33 Rozwijanie inteligencji analitycznej 34 Rozwijanie inteligencji twórczej 35 Zadanie 1. „Łańcuch skojarzeń” 37 Zadanie 2. „Skojarzenia bliższe i dalsze?” 38 Zadanie 3. „Jak można to wykorzystać inaczej?” 38 Zadanie 4. „Co by było, gdyby...” 39 Zadanie 5. ,,Przedmiot bez wad” 39 Zadanie 6. „Skojarzenia i analogie” 39 Zadanie 7. „Co to jest, do czego służy?” 40 Zadanie 8. „Wynalazki w kuchni – dokończ rysunki” 40 Zadanie 9. „Drzewo – jak je poznać i wykorzystać?” 41 Zadanie 10. „Drzewo dobra” 42 Zadanie 11. „Hybryda” 43 Zadanie 12. „Projektowanie z rzeczowników” 43 Zadanie 13. „Dziwne zwierzę” 44 Rozwijanie inteligencji praktycznej 44 Zadanie 1. „Czy w sklepie można się zgubić?” 46 Zadanie 2. „Jak to wykorzystać inaczej?” 46 Zadanie 3. „Upominek dla…” 47 Zadanie 4. „Wady i zalety” 47 Zadanie 5. „Ulepszamy otoczenie” 48 Zadanie 6. Udział w programie „Adopcja sercem” 48 Zadanie 7. „Zrób to sam” 49 Zadanie 8. „W czym jestem mocny?” 49 Zadanie 9. „Przyjazna szkoła” 50 Zadanie 10. „Mądre – niemądre” 50 Zadanie 11. ,,Giełda pomysłów” 51 Zadanie 12. „Coś w zamian” 51 Zadanie 13. „Ubranie dostosowane do pogody” 51 Zadanie 14. „Instrukcje” 52 Zadanie 15. „Co zrobię w sytuacji, gdy...?” 52 Zadanie 16. „Wirujące plakaty” 52 Rozwijanie refleksyjności 53 Rozwijanie myślenia dialogicznego 54 Zadanie 1. „Inne zakończenie” 55 Zadanie 2. „Za i przeciw” 56 Zadanie 3. „Podobieństwa i różnice” 56 Zadanie 4. „Tradycje” 57 Zadanie 5. „Wyobrażenia” 57 Zadanie 6. „Bariery komunikacyjne” 57 Zadanie 7. „Właśnie wynaleziono…” 58 Zadanie 8. „Kim jestem i dlaczego?” 58 Zadanie 9. „Na ratunek” 59 Zadanie 10. „Co to może być? – definicje” 59 Zadanie 11. „Opowiadanie na jedną literę” 60 Zadanie 12. „Czy zaleta może być wadą?” 60 Zadanie 13. „Wywiad z...” 61 Rozwijanie myślenia dialektycznego 62 Zadanie 1. „Wspólne dzieło” 63 Zadanie 2. ,,Jak spędzić dzisiejszy dzień, żeby się nie nudzić?” 63 Zadanie 3. „Dobra złość?” 64 Zadanie 4. Mapa myśli na temat: „Jak dbać o swoje zdrowie i zdrowie innych?” 64 Zadanie 5. „Możliwe i potrzebne zmiany przebiegu lekcji” 65 Zadanie 6. „Przekaż – przejmij to coś” 66 Zadanie 7. „Stopklatka” 66 Zadanie 8. „Różne potrzeby – różne odczucia?” 67 Zadanie 9. „Graffiti” 67 Zadanie 10. „Dedykowane malowidło” 68 Zadanie 11. „Hasła-metafory” 68 Rozdział 4. Scenariusze zajęć sprzyjających rozwojowi mądrości na początkowych etapach kształcenia 71 Temat: Dobry człowiek – co to znaczy? 73 Temat: Ciepło, zimno – eksperymenty z objętością powietrza 76 Temat: Bądź ostrożny! 79 Temat: Jak można chronić przyrodę na Ziemi? 83 Temat: O zjawisku następstwa dnia i nocy 87 Temat: Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? 90 Temat: Zagrożenia – jak ich unikać i jak sobie pomóc? 93 Temat: Pierwsza pomoc 96 Temat: Magia wiatru 99 Temat: Spotkanie z nieznajomym psem – postawy obronne w sytuacji zagrożenia 101 Temat: „Krótka podróż na niby” – różnice w naszych wyobrażeniach 104 Temat: Na ratunek przyrodzie 107 Temat: Czas wolny – samodzielne organizowanie bezpiecznych zajęć 110 Temat: Nie widzę, nie słyszę 113 Temat: Wynalazki i wynalazca – formułowanie pytań i wypowiedzi 118 Temat: Jak zapobiegać wypadkom drogowym? 121 Temat: Akceptacja i tolerancja 125 Temat: Wartości w naszym życiu 128 Temat: Jak sobie radzić podczas powodzi? 131 Zakończenie 135 Bibliografia 137 Od Redakcji 143 Aneks. Karty pracy 145 -10% „Chowanna” 2016. T. 1 (46): Kierunki rozwoju etyki pedagogicznej i teorii wychowania moralnego Red. naczelna Ewa Syrek, redaktor części monograficznej Alicja Żywczok Intencją redaktora części monograficznej ("Kierunki rozwoju etyki pedagogicznej i teorii wychowania moralnego", red. Alicja Żywczok) było włączenie się w dyskusję dotyczącą funkcji oraz przedmiotu badań etyki pedagogicznej i teorii wychowania moralnego w obecnych warunkach społecznych, kulturowych, cywilizacyjnych i ekonomicznych, z nadzieją, że dyskusja zainspiruje odbiorców kultury do refleksji nad tradycyjnymi i nowoczesnymi zasobami kultury etycznej, wzorcami postępowania, jakością życia moralnego i stylem wychowania moralnego. Część ta tworzona była z przekonaniem o istotnej funkcji etyki w konstruktywnej zmianie obyczajów, poprawie relacji międzyludzkich, samokontroli i samodoskonaleniu. Strukturę części tworzy siedem artykułów przedstawicieli różnych nauk (pedagogiki, psychologii, filozofii) i ośrodków uniwersyteckich, zarówno naukowców znanych w kraju, jak i młodszych pracowników naukowych, jednak mających już w swej dziedzinie pewne osiągnięcia. Zastosowanie dedukcyjnego układu treści pozwala czytelnikowi przeanalizować w pierwszej kolejności artykuły o dużym znaczeniu teoretycznym, by następnie zwrócić uwagę na szczegółowe kwestie pedagogiczne przydatne zwłaszcza nauczycielom, wychowawcom, opiekunom i pedagogom; treść zainteresować również przedstawicieli nauk pokrewnych pedagogiki: filozofów, antropologów, socjologów i psychologów. Tematyka części tekstów tematycznie rozproszonych tomu oscyluje wokół takich zagadnień, jak: młodzież i kara pozbawienia wolności, wykorzystanie metafory stołu dla poszerzania myślenia andragogicznego, kategoria duchowości w pedagogice kontemplatywnej, percepcja wsparcia społecznego pacjentów z zaburzeniami odżywiania, psychologiczne mechanizmy moralności czy sens życia jako wyznacznik zdrowia oraz kategoria badawcza. -28% -30% -10% Cieszyńskie Naukowe Forum Studenckie. T. 2: Wielokulturowość – doświadczanie Innego Cieszyńskie Naukowe Forum Studenckie to inicjatywa wydawnicza pracowników i studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nawiązująca do wielowiekowych cieszyńskich tradycji kształceniowych i publikacyjnych. Redaktorem serii Cieszyńskie Naukowe Forum Studenckie jest Alina Szczurek-Boruta. Drugi tom pt. Wielokulturowość – doświadczanie Innego to interdyscyplinarne forum wymiany myśli studentów i początkujących naukowców. Praca zbiorowa stworzona przez pedagogów, etnologów, psychologów, filozofów, filologów podejmuje tematykę wielokulturowości w wymiarze społecznym, edukacyjnym, filozoficznym i kulturowym. Autorzy poszczególnych tekstów podejmują temat wielokulturowości jako fenomenu naszych czasów, jak również zwracają uwagę na wybrane grupy społeczne, które na co dzień doświadczają własnej inności, będąc zarazem źródłem doświadczania inności dla swego otoczenia. Publikacja zawiera artykuły naukowe, komunikaty z badań, sprawozdania z konferencji, recenzję pracy naukowej, materiały pomocnicze dla studentów, a także prezentuje doświadczenia krajowe i zagraniczne studentów oraz ukazuje działalność studencką. Praca jest adresowana do studentów i badaczy dyscyplin z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Zainteresować może pedagogów, psychologów, socjologów, filozofów, kulturoznawców oraz osoby zaangażowane praktycznie w budowanie społeczeństwa międzykulturowego – nauczycieli, wychowawców, dziennikarzy, działaczy i aktywistów społecznych. -8% Co dalej? Akademicka dysputa Zbiór publikowanych w latach 2009–2016 artykułów stanowiących głos w dyskusji o obecnej kondycji i przyszłości polskich uczelni. Autor, profesor Politechniki Wrocławskiej, miał sposobność obserwowania życia akademickiego z różnych pozycji i w rozmaitych sytuacjach. W swoich rozważaniach stawiał pytanie o źródła osobliwej odrębności polskiego świata akademickiego od zachodnich środowisk uniwersyteckich. Poszukując odpowiedzi, dochodził do interesujących refleksji, które publikował na łamach czasopism, wierząc, że gdy nadejdzie czas dyskusji nad stanem i perspektywami edukacji uniwersyteckiej w Polsce, niektóre jego wnioski staną się zarzewiem debaty. -10% Czuła pedagogia. Edukacyjny walor dzieł i działań księżnej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej W opracowaniu, którego cel skupia się na interpretacji dzieł i działań księżnej Izabeli Doroty z Flemmingów Czartoryskiej (1746-1835), a dokonywanej z perspektywy pedagogicznej, zbiegły się rozmaite tropy analiz obejmujące pola jej działalności politycznej, społecznej, wychowawczej i pomocowej, ale również towarzysko – artystycznej czy nawet ekologicznej. Postępując tymi tropami nietrudno było w działaniach księżnej rozpoznać wczesne formy praktyki animacyjnej w jej społecznym i kulturalnym wymiarze; wyprzedzające amerykańskie koncepcje interpretacji dziedzictwa propozycje edukowania w muzeum i poprzez muzeum; a nawet prekursorskie formy pracy społecznej i oświatowej. W sposób oczywisty te działania księżnej nie zrodziły się w społecznej i kulturowej próżni. Inspirowały je myśli i działalność osób towarzyszących jej na różnych etapach życia, wspierały nurty filozoficzne i trendy umysłowe przełomu oświeceniowo - romantycznego, wzbogacały dzieła i koncepcje stanowiące podstawę jej praktyki samokształceniowej. Efekty pracy potwierdzały się zaś w postawach wychowanków i znaczących osiągnięcia członków socjety, która wokół Czartoryskiej się koncentrowała. Szczególnym przejawem tych działań były dzieła promujące humanizm w swoistej puławskiej odmianie znanej pod pojęciem „człekolubności”. Zasięg wpływów i inspiracji pobudzających podjęte w pracy analizy, włączając nieoczywiste ale celowe przywołanie współczesnych koncepcji partycypacji społecznej, mediacji kulturalnej, interpretacji dziedzictwa, które związały doświadczenia historyczne ze współczesnymi dyskursami poświęconymi edukacji kulturalnej, jest zatem bardzo szeroki. Rozległość tych odniesień i ilość przywołanych faktów oświetlających analizowane działania Czartoryskiej wydaje się czasem przytłaczać główny nurt analiz. Porządkuje go jednak wyraźny kierunek poszukiwań. Wszystkie one, bez względu na odległość od głównego wątku, koncentrują się nieodmiennie na osobie, która z działań podejmowanych „z miłości ludzkiego plemienia” uczyniła sens życia. I jest to konkluzja, która nie straciła do dziś na aktualności. W treści pracy inspiracji mogą poszukiwać pedagodzy zajmujący się zagadnieniami edukacji kulturalnej, pedagogiki społecznej i pracy oświatowej a analizujący formujące ich kształt teorie, starający się ustalić historyczne etapy ich rozwoju lub praktyczne formy ich realizacji. Podobne inspiracje odnajdą też teoretycy i praktycy animacji, których zajmuje swoiście polska perspektywa kształtowania się tego kierunku i metody pracy społeczno – kulturalnej, a także kulturoznawcy podejmujący zagadnienia teorii i praktyki partycypacji w kulturze oraz poszukujący historycznych odniesień dla koncepcji mediacji kulturalnej. Osobną grupą odbiorców mogą stać się muzealni edukatorzy wykorzystujący w praktyce metody interpretacji dziedzictwa lub poszukujący historycznych zaczątków form tej praktycznej działalności muzeów. Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu jest niezwykle ważny dla procesu socjalizacji. Codziennie, niezależnie od tego, czy toczy się swobodna zabawa, czy zajęcia dydaktyczne, dziecko uczy się funkcjonować w grupie. Buduje własny zbiór narzędzi komunikacyjnych, które pomogą mu w przyszłości w różnych sytuacjach. Uczy się wyrażać własne zdanie, walczyć o uznanie swoich potrzeb, pracować w zespole. Już zwykła zabawa w dom wymaga umiejętności podziału ról i zadań i intensywnej współpracy. Naturalne jest to, że dzieci przedszkolne spędzają czas w mniejszych grupach, przebywając z tymi, do których czują największą sympatię. Warsztat ma za zadanie scalić całą grupę, pomóc w budowaniu sprawnej komunikacji pomiędzy wszystkimi przedszkolakami.

wojsko scenariusz zajęć w przedszkolu